Co to jest pawilon handlowy?

pawilon handlowy, pawilon sklepowy

Aby prowadzić działalność gospodarczą, niekoniecznie trzeba korzystać z centrów handlowych. Rozwiązaniem będą obiekty z kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Pawilon handlowy to doskonały sposób na prowadzenie handlu. Jednak zanim przystąpisz do wykonywania robót budowlanych musisz dowiedzieć się, jakie zasady prawa budowlanego dotyczą stawiania pawilonów. Zobacz, czy uzyskanie pozwolenia na budowę będzie wymagane i jak szybko będziesz w stanie postawić swój kontener handlowy.

Spis treści

Pawilony handlowe – co to jest?

Jak wykorzystać pawilon handlowy?

Jak są zbudowane pawilony handlowe?

Co musisz wiedzieć kupując pawilon?

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Jak zacząć stawianie pawilonu?

Podsumowanie

Pawilony handlowe – co to jest?

Jak można zauważyć, miejsc i sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej jest wiele. Coraz większą popularnością cieszą się kontenery handlowe, w których ze spokojem możesz prowadzić własną firmę. I choć do niedawna pawilon handlowy kojarzył się głównie z handlem obwoźnym czy może handlem w mniejszych miastach i atrakcyjnych wydarzeniach i eventach, to od dłuższego czasu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, pojawiają się one w przestrzeni publicznej. Pawilony w ostatnim czasie przybrały inną formę, ponadto mają także wszechstronne zastosowanie.

Jak wykorzystać pawilon handlowy?

Musisz jednak pamiętać o tym, że pomimo tego, że pawilony stały się tak dostępne, to konieczne jest stosowanie się do zasad, które określa prawo budowlane – zarówno przy wykonywaniu robót budowlanych, jak i podczas późniejszego eksploatowania obiektu. Nie jest zaskoczeniem, że proces przygotowania inwestycji odbywa się bardzo często właśnie z myślą o handlu lub prowadzeniu działalności gospodarczej. Określając swoje cele budowlane, musisz zadbać o to, aby forma i elementy koncepcji projektu spełniały Twoje oczekiwania co do inwestycji. Dzięki temu obiekt będzie maksymalnie funkcjonalny, a to z kolei przełoży się na działalność i efektywność firmy.

Jak są zbudowane pawilony handlowe?

Zastanawiasz się, nad tym, jak wyglądają i z czego są zbudowane te obiekty? Musisz wiedzieć, że obiekt, jakim jest pawilon handlowy składa się w większości z płyt warstwowych o grubości ok. 100 – 150 mm ze stolarką z aluminium lub z płyt PCV. Za sprawą rozwoju technologii, możliwe jest stawianie estetycznych obiektów, które nie będą odstraszać Twoich klientów – a wręcz przeciwnie, sprawią, że będą oni pojawiali się tłumnie. Stawiając pawilony musisz pamiętać, aby były one maksymalnie funkcjonalne i estetyczne. To przełoży się na skuteczność Twojej firmy. Sposobów na wykorzystanie obiektu jest wiele. Mogą znajdować się w nim zarówno obiekty handlowe, gastronomiczne, ale także jednostki usług telekomunikacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych, czy nawet mały sklep lub lokal usługowy. Zaletą pawilonów jest to, że możesz w nich prowadzić zarówno biznes sezonowy, jak i całoroczny.

Co musisz wiedzieć kupując pawilon?

Bogata oferta rynku sprawia, że jeśli zastanawiasz się nad postawieniem i dalszym wykorzystaniem pawilonów to masz wiele możliwości, z których możesz śmiało skorzystać. Co oferuje rynek? Przede wszystkim możesz wykorzystać gotowe już pawilony handlowe. Te obiekty możesz szybko postawić na działce, urządzić i w miarę szybko rozpocząć działalność gospodarczą. Ich zaletą jest to, że są one niedrogie i łatwe w montażu, dlatego jeśli będzie on usytuowany zgodnie z zasadami, to szybko zakończysz budowę. Ogromną zaletą pawilonów jest także to, że dobre podejście do budowy obiektu sprawi, że nie będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę. Przy odpowiednim podejściu do tematu nie będzie również potrzebne pozwolenie na budowę. Jednak, aby uzyskać taki stan rzeczy, pewne warunki należy spełnić. Przedstawienia koncepcji w konkretnej lokalizacji z odpowiednimi sposobami budowy, sprawi, że po szybkim zakończeniu budowy będziesz mógł szybko prowadzić działalność w tych obiektach budowlanych.

Pozwolenie na budowę

Aby w trakcie realizacji robót budowlanych nie doszło do żadnych problemów, musisz zadbać o to, aby kontener handlowy był przede wszystkim zgodny z koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale także z prawem budowlanym. Co to oznacza? Że to w jaki sposób pawilony handlowe będą stawiane wpłynie na to, czy uzyskanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych będzie konieczne czy też nie. Na szczęście firmy, budujące pawilony handlowe oferują szeroki wachlarz możliwości. Dzięki temu możesz dopasować rodzaj pawilonu do powierzchni, przeznaczenia czy osobistych preferencji. Odpowiednie dobranie rodzaju pawilonu sprawi, że sposób dysponowania nieruchomością będzie niezwykle wygodny. Musisz wiedzieć, że zarówno podczas czasowego użytkowania, jak i całorocznego, projekt budowlany powinien być zatwierdzony przez właściwy organ.

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Musisz jednak wiedzieć, że oprócz określenia swoich potrzeb musisz wiedzieć, że kluczową rolę nie odgrywają materiał, z którego jest wykonany pawilon czy może metraż. Co jest najbardziej istotne? Trwałe (bądź nie) połączenie z gruntem. Prawo budowlane jasno określa, że w przypadku trwałego połączenia obiektu z gruntem, konieczne jest odebranie pozwolenia na budowę. Natomiast jeśli obiekt nie będzie trwale przytwierdzony do gruntu, to nie będziesz musiał uzyskać niezbędnych dokumentów, jak właśnie pozwolenie na budowę. Musisz wiedzieć, że to rozwiązanie korzystniejsze finansowo. Co to oznacza? W takiej sytuacji nie płacimy podatku od nieruchomości, ponieważ obiekt tymczasowy nią nie jest. Musisz jednak wiedzieć, że jest wymagana, zgodnie z prawem, rozbiórka. Między innymi warunkami pozwolenia jest rozbiórka w ciągu 180 dni od rozpoczęcia budowy obiektu. Co sprawia, że wybrana lokalizacja może służyć nam tylko na około pół roku. W zagospodarowaniu przestrzennym jest ważne, aby nie było samowolki. Dlatego w warunkach zabudowy z góry określone są pewne zasady. W obiektach wpisanych na listę, która obejmuje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę jest właśnie pawilon handlowy.

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy obiektów:

  • trwale połączonych z gruntem,
  • nie przeznaczonych do rozbiórki lub przeniesienia.

Jak zacząć stawianie pawilonu?

Zastanawiasz się, jak zacząć budowę obiektu? Czy wynajęcie kierownika budowy będzie konieczne? Jak przebiega odbiór robót budowlanych? Pamiętaj, w niektórych przypadkach zaopiniowanie koncepcji projektu, np. poprzez oświadczenie kierownika budowy. Musisz pamiętać, że prawo budowlane dokładnie określa zasady wznoszenia budynków. Dlatego warto się z nimi zapoznać zanim zaczniesz budowę. Większość konstrukcji o stałym charakterze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego zanim rozpoczniesz stawianie obiektu musisz zapoznać się dokładnie z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie

Doskonałym miejscem na Twoją firmę jest pawilon handlowy. Jego postawienie jest określone przez prawo budowlane. Pamiętaj, aby poznać dokładnie obowiązujące przepisy.

 

Polecane artykuły na blogu: