Jak korzystać z toalety publicznej w dobie koronawirusa?

Jak korzystać z toalety publicznej

Wzmożona ostrożność podczas korzystania z publicznej toalety to zachowanie, którego uczymy się od najmłodszych lat. Czy rzeczywiście możemy się obawiać o nasze zdrowie, jeśli często korzystamy z publicznej toalety? Czasy epidemii dodatkowo pogłębiają nasz lęk przed stycznością z zarazkami i wirusami, które mogą być łatwo przenoszone przez osoby chore. Koronawirus z pewnością zmieni podejście społeczeństwa do higieny w miejscach publicznych. Jak powinniśmy się zachować korzystając z publicznej toalety? Jak powinna być zaprojektowana toaleta, aby spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Nawyki zwiększające bezpieczeństwo w publicznej toalecie
  • Zachowanie dystansu społecznego
  • Przenoszenie wirusa drogą kropelkową
  • Nie zapominaj o dezynfekcji rąk

We wpisie dowiesz się, w jaki sposób zmienić swoje nawyki, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z publicznych toalet, jak zachowanie dystansu społecznego wpływa na wzrost bezpieczeństwa oraz jakie rozwiązania zastosować w toaletach publicznych w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia koronawirusem.

 

Nawyki zwiększające bezpieczeństwo w publicznej toalecie

Aby zachować najwyższy poziom higieny podczas użytkowania publicznej toalety i zmniejszyć ryzyko zakażenia sars cov 2, warto zastosować kilka rozwiązań, które dotyczą zarówno kobiet. jak i mężczyzn. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć do minimum dotykania elementów takich jak deska klozetowa, spłuczka, klamki i pokrętła do baterii. Takie bezpieczeństwo gwarantują współczesne bezdotykowe automatyczne toalety publiczne, które wyposażone są w automatyczne spłukiwanie eliminujące konieczność dotykania przycisku spłuczki. Unikajmy natomiast zabezpieczania deski dużą ilością papieru toaletowego, ponieważ na jego powierzchni mogą osadzać się drobnoustroje. Bezdotykowo w wielu toaletach publicznych otrzymamy też papier toaletowy. W najnowszych obiektach funkcjonuje też już dezynfekcja powierzchni muszli po każdym skorzystaniu z niej. czyli kolejny nowoczesny system dbający o nasze bezpieczeństwo, a nawet całkowite jej mycie, suszenie i dezynfekcja w specjalnej zamkniętej komorze technicznej odbywająca się po naszym wyjściu. Jeżeli w toalecie publicznej posiadamy przy sobie odzież wierzchnią lub torebkę nie kładźmy jej natomiast na podłogę lub nie umieszczajmy na muszli klozetowej.

 

Zachowanie dystansu społecznego

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przede wszystkim zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Dystans powinien wynosić co najmniej 1,5 metra odległości, pomiędzy każdą osobą. Największe ryzyko zarażenia wirusem niosą za sobą przestrzenie, o dużym natężeniu ruchu, które uniemożliwiają zachowanie dystansu. Korzystanie z miejsc często uczęszczanych przez użytkowników i stanie w kolejkach, zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania. Przypominamy, że do obiektów kontenerowych nie należy wchodzić w towarzystwie innych osób z wyjątkiem dzieci będących pod naszą opieką.

 

Przenoszenie wirusa drogą kropelkową

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową co oznacza, że niezwykle łatwo się jest nim zarazić, nie stosując się do podstawowych zasad higieny i zachowania dystansu społecznego. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania wirusa z wnętrza pomieszczenia, jest zastosowanie regularnego przepływu przefiltrowanego powietrza. Toaleta miejska wyposażona w niezawodny system wentylacji zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom. Nie należy zapominać o obowiązkowym stosowaniu maseczek ochronnych, które są podstawowym elementem obrony przed zarażeniem wirusem. Noszenie maseczki w przestrzeni toalety publicznej, skutecznie chroni przed unoszącymi się w powietrzu bakteriami i wirusami.

 

Nie zapominaj o dezynfekcji rąk

Ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19 zwiększa także dotknięcie zakażonej powierzchni. Nie możemy więc zapominać o dokładnym myciu rąk i ich dezynfekcji przy użyciu płynu z zawartością alkoholu. Współczesne szalety miejskie wyposażone są w specjalne bezdotykowe zestawy umywalkowe, gdzie woda, mydło, suszarka oraz płyn do dezynfekcji uruchamiany jest w cyklu po podłożeniu przez nas dłoni, dzięki czemu nie zapomnimy, aby prawidłowo je chronić przed wirusem, a przy tym nie dotkniemy żadnej powierzchni. Nie od dziś wiadomo, że unoszące się w powietrzu cząsteczki wody opadają na blaty, powierzchnię muszli klozetowej i inne urządzenia, znajdujące się w toalecie. W przypadku automatycznych toalet gdzie tego typu zestawy umywalkowe funkcjonują zjawisko występuje w dużo mniejszym zakresie. Podczas wyjścia natomiast niezwykle pomocne są długie pionowe pochwyty oraz otwarcie drzwi uruchamiane zbliżeniowo za pomocą dłoni. Jak widać w dobie koronawirusa właśnie najnowocześniejsze automatyczne toalety publiczne gwarantują najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa.