Jak projektować toalety publiczne?

Jak projektować toalety publiczne

Toalety publiczne znajdują się w wielu miejscach na planie miast. Aby korzystanie z toalet publicznych było komfortowe i higieniczne, tego typu konstrukcje muszą spełniać szereg wymagań. Obecnie w każdym budynku użyteczności publicznej, musi znajdować się toaleta odpowiednio urządzona i wyposażona w niezbędne akcesoria. Nikogo nie trzeba przekonywać iż najważniejsza w takich miejsca jest higiena. Nowoczesne toalety publiczne cechują się wysoką estetyką i jakością wykonania, co jest spowodowane profesjonalnym podejściem firm produkujących sanitariaty publiczne. Samodomykające się drzwi, oświetlenie uruchamiane fotokomórką, dostęp do ciepłej wody, niezbędne detergenty i produkty higieniczne, to obecnie standardowe wyposażenie w toaletach publicznych. Co jeszcze jest istotne w projektowaniu toalet publicznych? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Jakie problemy można napotkać?
  • Właściwe oznakowanie toalet publicznych
  • Oświetlenie toalety publicznej
  • Podłogi, ściany i sufity w toalecie publicznej

We wpisie dowiesz się, jakie problemy można napotkać projektując toalety publiczne, jak powinno wyglądać właściwe oznakowanie toalet publicznych, oraz jak powinno być zaprojektowane oświetlenie toalet publicznych. Przeczytasz także, z czego powinny być wykonane podłogi ściany i sufity w toalecie.

Jakie problemy można napotkać?

Najczęstsze problemy pojawiające się w podczas użytkowania toalety publicznej, wynikają z nieprawidłowego zaprojektowania przestrzeni użytkowej. Nieprawidłowo rozplanowany układ sanitariatów lub nieprzemyślana wentylacja, prowadzą do obniżenia poziomu higieny toalet. Toaleta publiczna powinna być dopasowana do grupy docelowej i użytkowników którzy będą najczęściej z niej korzystali. Inaczej projektuje się toalety w galeriach handlowych czy szkołach, a inaczej w szpitalach. Należy także podzielić użytkowników według płci i grupy wiekowej. Dzieci, dorośli, kobiety, mężczyźni i osoby niepełnosprawne, to grupy użytkowników cechujące się zróżnicowanymi potrzebami. Toaleta publiczna ma znaczący wpływ na funkcjonowanie całego budynku dlatego niezwykle istotne jest aby spełniała wysokie standardy użytkowe. Wysoka estetyka i zadbany stan toalety publicznej, świadczy o priorytetowym podejściu inwestora do komfortu użytkowników.

Właściwe oznakowanie toalet publicznych

Pomieszczenie higieniczno-sanitarne, powinno być odpowiednio oznakowane, dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jej umiejscowienie nie jest bez znaczenia. Toalety powinny znajdować się najbliżej obszarów najczęściej uczęszczanych przez użytkowników. Bliskie położenie toalet od głównych punktów komunikacyjnych, jest szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych czy seniorów. Strzałki kierunkowe wskazujące położenie toalety publicznej, powinny być rozmieszczone w miejscach dobrze widocznych i podświetlanych. Czytelne tabliczki z oznaczeniem toalety powinny mieć kontrastowe, wyraziste kolory a użyte piktogramy jak najbardziej czytelne dla każdego użytkownika. Powinny być na tyle duże i wyraźna aby były łatwo dostrzegalne nawet przez osoby o słabszym wzroku.

Oświetlenie toalety publicznej

W toaletach publicznych często stosuje się fotokomórkę, która jest uruchamiana za pomocą ruchu. Jest to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Warto stosować ledowe źródła światła, które cechują się mniejszym zużyciem energii, długotrwałym działaniem i nie nagrzewaniem oprawy. Oświetlenie powinno poprawiać wygląd estetyczny zaprojektowanego wnętrza łazienki oraz komfort użytkowania. Tego typu czujniki ruchu wykorzystywane są również do wykrywania dłoni w dedykowanych automatycznych zestawach umywalkowych podających wodę, mydło oraz uruchamiających suszarkę. Stosowane są również do otwierania drzwi w toalecie publiczne i wielu innych elementów. Dzięki temu nowoczesne toalety publiczne wprost od renomowanego producenta stają się w pełni bezdotykowe, bezpieczne, higieniczne oraz czyste.

Podłogi, ściany i sufity w toalecie publicznej

Toalety publiczne są narażone na intensywne użytkowanie oraz akty wandalizmu. Niezbędne jest wykonanie toalet z materiałów wytrzymałych i trwałych, oraz szczególne przywiązanie uwagi do stabilności konstrukcji obiektu. Pomieszczenie higieniczno sanitarne powinno mieć podłogę wykonaną z materiałów antypoślizgowych, które zapobiegają wypadkom nawet na wilgotnej powierzchni podłogi. Warto zwrócić uwagę na łatwość utrzymania powierzchni w czystości. Na ścianach warto umieścić okładziny, które cechują się odpornością na wilgoć, trwałością i łatwością czyszczenia. Sufit wyposażony w system wentylacji, powinien być podwieszany, aby umożliwić łatwy dostęp do elementów wentylacji i ich bezproblemową naprawę.

 

Nasza oferta obejmuje również: