Światowy Dzień Toalet

Z okazji przypadającego 19 listopada każdego roku Światowego Dnia Toalet jako niekwestionowany lider oraz najstarszy i najbardziej doświadczony producent toalet publicznych w Polsce przedstawiamy kilka ciekawych faktów związanych z samymi toaletami, higieną, rozwojem technologii oraz obchodzonym dziś świętem.

Badania Uniwersytetu w Arizonie pokazały zaskakujące dla wielu osób fakty, że we współczesnych toaletach publicznych znajduje się mniej bakterii niż np. na stolikach piknikowych, wyposażeniu placów zabaw, koszykach i wózkach marketowych, czy poręczach przy ruchomych schodach. W biurach największym skupiskiem bakterii są biurka, a w domach zlewy, zmywarki oraz ściereczki. 

W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na całym świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. W 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt A/67/L.75 “Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i rezolucją A/RES/67/291 wyznaczyło oficjalnie święto toalet na świecie na dzień 19 listopada każdego roku. 

Nowoczesne toalety publiczne oferują możliwość płatności zbliżeniowych, w pełni bezdotykową zbliżeniową obsługę, instrukcję głosową, możliwość podładowania smartfona, a po wyjściu użytkownika pełne mycie i dezynfekcję muszli oraz mycie podłogi. Największym oraz najbardziej doświadczonym projektantem i producentem szaletów miejskich w Polsce jest firma Budotechnika z Pilchowic, która zrealizowała do tej pory ponad 400 inwestycji toalet publicznych.