Prowadząc firmę handlowo – usługową musisz mieć swój lokal. Jednak nie oznacza to wcale, że musisz postawić murowany budynek lub wynająć lokal w centrum handlowym. Idealnym rozwiązaniem będą obiekty zaliczane do tymczasowych obiektów budowlanych, czyli np. pawilon handlowy lub kioski. To doskonałe miejsce, aby prowadzić działalność handlową lub usługową. Choć obiekty znajdują się w ofercie wielu firm budowlano – wykończeniowo – usługowych, musisz dowiedzieć się najpierw, jakie obowiązują zasady prawa budowlanego, aby mów postawić swój własny pawilon. Zobacz, czy musisz uzyskać pozwolenia na budowę oraz jak długo zajmie Ci stawianie kontenera.
Spis treści
Pawilony handlowe
Czym są te budynki?
Jak są zbudowane pawilony handlowe?
Gdzie kupić pawilony handlowe?
Co musisz wiedzieć kupując pawilon?
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Kiedy potrzebne pozwolenie na budowę?
Czy wystarczy tylko zgłoszenie?
Gdzie zgłosić postawienie pawilonu?
Pawilon handlowy bez pozwolenia
Jak postawić pawilon?
Potrzebne narzędzia
Gdzie można postawić pawilon handlowy?
Ile kosztuje postawienie pawilonu handlowego?
Możliwości pawilonów handlowych
Jak wykorzystać pawilon handlowy?
Jak są zbudowane pawilony handlowe?
Podsumowanie
Pawilony handlowe
Aby prowadzić własną działalność miejsc i możliwości na lokal jest naprawdę wiele. Znalezienie idealnego, którego zarówno lokalizacja, jak i wystrój czy cena będą adekwatne do Twoich możliwości, może być czasochłonne. Wtedy z rozwiązaniem przychodzą pawilony handlowe, które traktowane w całości, mogą stać się idealnym miejscem na siedzibę firmy. Te budynki z kategorii tymczasowych cieszą się coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród przedsiębiorstw usługowo – handlowych. Ich cechy oraz specyfikacja sprawiają, że ze spokojem możesz prowadzić swoją firmę z myślą o komforcie Klienta.
Czym są te budynki?
Ten rodzaj budynków do niedawna jeszcze kojarzony był silnie z handlem obwoźnym lub mniejszymi miastami. Rzadko kto decydował się na postawienie tego rodzaju budynku po to, aby świadczyć w nim usługi swojej firmy. Często można je było także spotkać przy dużych imprezach kulturowych czy sportowych – stanowiły one wtedy idealne zaplecze dla ekipy obsługującej event. Od jakiegoś czasu jednak ich przeznaczenie stopniowo się zmienia. Zgodnie z prawem budowlanym, mogą one pojawiać się na dłużej w przestrzeni publicznej, co oznacza, że możesz wykorzystać je jako siedziba Twojej firmy. Pawilony w ostatnim czasie przybrały całkowicie inną formę, co sprawia właśnie, że mogą pochwalić się swoim wszechstronnym zastosowaniem.
Jak są zbudowane pawilony handlowe?
Obiekt składa się w większości z płyt warstwowych o grubości ok. 100 – 150 mm ze stolarką z aluminium lub z płyt PCV. Wraz z rozwojem technologii, bez problemu można teraz w taki sposób stworzyć tego rodzaju obiektu, że nie będą one odstraszały Klientów.
Gdzie kupić pawilony handlowe?
Jeśli szukasz idealnego miejsca na wyłączność dla Twojej firmy, to obiekty tymczasowe, jak właśnie pawilon handlowy, będą idealnym rozwiązaniem. Najczęściej ich zakupu możesz dokonać w sklepach budowlano – wykończeniowych. Większe markety powinny mieć w ofercie budynki modułowe.
Co musisz wiedzieć kupując pawilon?
Decydując się na postawienie tego rodzaju obiektu, jako siedziba Twojej firmy, musisz wiedzieć o jednej ważnej rzeczy. Jako właściciel budynku musisz dołożyć wszelkich starań, aby był on maksymalnie estetyczny i atrakcyjny wizualnie. Tylko w ten sposób Klienci będą lgnąć do Ciebie i Twojej firmy. Dobrze zadbać także o niezbędne dodatki, jak np. ogrzewanie czy klimatyzacja. W rezultacie wygląd i funkcjonalność przełożą się na skuteczność i zysk firmy.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Nie jest tajemnicą, że tego rodzaju obiekty, nie w każdym przypadku wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Musisz przede wszystkim zadbać o to, aby kontener (pawilon kontenerowy) był zgodny z koncepcją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale także z prawem budowlanym. To w jaki sposób obiekt zostanie postawiony będzie warunkowało, czy musisz uzyskać pozwolenie na budowę czy też nie. Musisz wiedzieć, że jeśli obiekt nie będzie trwale przytwierdzony do gruntu, to nie będziesz musiał uzyskać takich dokumentów, jak pozwolenie na budowę. Budowa pawilonu handlowego – budynek usługowy na zgłoszenie.
Kiedy potrzebne pozwolenie na budowę? Postawienie kontenera bez zgłoszenia.
Wcześniejsze zaprojektowanie, dopasowanie lokalizacji czy umiejscowienia do lokalnego planu zagospodarowania są niesamowicie ważne. Jednak nie to jest w zasadzie najważniejsze. Najistotniejszą rolę odgrywa sposób połączenia z gruntem – czyli czy jest ono trwałe czy nie. Prawo budowlane jasno określa, że w przypadku trwałego połączenia obiektu z gruntem, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Czy wystarczy tylko zgłoszenie?
W niektórych sytuacjach, jak wtedy, gdy podłoga obiektu nie jest na trwale połączona z gruntem nie musisz uzyskać pozwolenia. Jednak, aby uzyskać taki stan rzeczy, pewne warunki należy spełnić. Będąc w kontakcie z kierownikiem budowy będziesz miał pod kontrolą to, czy pawilon handlowy wymaga pozwolenia czy też nie.
Gdzie zgłosić postawienie pawilonu?
Niezależnie od tego, czy planujesz postawić pawilon, aby prowadzić działalność sezonową czy całoroczną. Musisz wiedzieć, że zarówno w pierwszym przypadku, jak i drugim, projekt budowlany powinien być zatwierdzony przez właściwy organ. W zagospodarowaniu przestrzennym jest ważne, aby nie było samowolki. Dlatego w warunkach zabudowy z góry określone są pewne zasady. W obiektach wpisanych na listę, która obejmuje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę jest właśnie pawilon handlowy.
Pawilon handlowy bez pozwolenia – zbuduj pawilon uslugowy
Płyta warstwowa budynku tymczasowego to jeden z ważniejszych elementów. Za jej sprawą można rozstrzygnąć między innymi, czy budynek wymaga pozwolenia czy nie. Jeśli podczas budowy będziesz stosować się do obowiązujących zasad prawa budowlanego, to nie będziesz musiał uzyskać pozwolenia na budowę. Musisz jednak pamiętać, o spełnieniu kluczowych warunków.
Jak postawić pawilon? Może gotowy pawilon handlowy?
Stosowanie się do zapisów prawa budowlanego może dla Ciebie oznaczać to, że nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, co znacznie przyspieszy etap budowy i rozpoczęcia działalności. Warto dokonać kontaktu z firmą budowlaną, która wesprze Cię w budowie.
Potrzebne narzędzia
Stawiając pawilon musisz zadbać o: dach, odpowiednie drzwi, odpowiedni rodzaj podłoża. Istotna jest także ochrona lokalu.
Gdzie można postawić pawilon handlowy?
Firmy oferujące pawilon, a także ich postawienie mają w zanadrzu także szeroki wachlarz możliwości. Co sprawia, że możesz dopasować rodzaj pawilonu do powierzchni, przeznaczenia czy preferencji. Odpowiednie dobranie pawilonu przełoży się nie tylko na funkcjonalność obiektu, ale przede wszystkim na Twoje zadowolenie i komfort.
Ile kosztuje postawienie pawilonu handlowego?
Warto wiedzieć, że całkowity koszt inwestycji jest kwestią mocno indywidualną. Wszystko zależy od wielkości budynku, cech dodatkowych, przeznaczenia czy miejsca postawienia. Wszystkie te (oraz inne kluczowe) elementy omawianie są zazwyczaj na etapie projektowania i planowania, co sprawia, że możliwe jest w miarę szybkie zakończenie budowy. Zazwyczaj koszt postawienia pawilonu waha się między kilkaset tysięcy złotych, aż do kilkudziesięciu. Jednak w przypadku zwykłych, gotowych budynków modułowych (pawilon modułowy) musisz wiedzieć, że ich zaletą jest to, że są one niedrogie i łatwe w montażu.
Możliwości pawilonów handlowych
Nie jest tajemnicą, że sposobów na wykorzystanie obiektu jest wiele. To od Ciebie zależy, co będzie się w nich znajdować. Dla przykładu, to miejsce zarówno dla obiektów handlowych, gastronomicznych, ale także jednostki usług telekomunikacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych, a przede wszystkim lokali usługowych. W pawilonach możesz prowadzić swój biznes przez cały rok, ale i sezonowo!
Jak wykorzystać pawilon handlowy?
Gotowe, tymczasowe i modułowe budynki możesz wykorzystać do swoich potrzeb. Ich zaletą jest to, że możesz je szybko postawić i urządzić na działce, a także szybko rozpocząć działalność gospodarczą.
Jak są zbudowane pawilony handlowe?
Jeśli mierzysz się ze spadkiem zainteresowania Twojej firmy, musisz przystąpić do działania. Zmiana wizerunku marki? A może nowa lokalizacja? Jeśli lokal wyposażony będzie w niezbędne elementy, co sprawi że będzie estetyczny i funkcjonalny, to Klienci z pewnością będą na nowo zaglądać. Jednak określając swoje cele budowlane, musisz zadbać o to, aby forma i elementy koncepcji projektu spełniały Twoje oczekiwania. To przełoży się w rezultacie na zysk i popularność Twojej firmy. Popularnym rozwiązaniem jest pawilon handlowy z płyty warstwowej.
Podsumowanie
Nie jest tajemnicą, że obiekty tymczasowe, jak kioski czy pawilony umożliwiają prowadzenie różnorodnych firm – od gastronomicznych do usługowych. Co więcej, są to obiekty zarówno całoroczne, jak i sezonowe. Dlatego idealnie wpiszą się w Twoje wymagania. Ich zaletą jest nieskomplikowana i niedroga konstrukcja. Są wygodne w użytkowaniu, a ich wygląd może być dopasowany do otoczenia. Teraz już wiesz, czy postawienie kontenera bez zgłoszenia jest możliwe.
Polecane wpisy na blogu: