Pandemia wirusa COVID-19, całkowicie zmieniła nasze nawyki związane z codzienną higieną. Zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, w tym podczas korzystania z miejskich toalet, uległo diametralnym zmianom. Czy w związku z tym, projektowanie automatycznych toalet miejskich powinno wiązać się z wprowadzeniem zmian technologicznych? Jakie zmiany i ulepszenia powinny być zastosowane, podczas projektowania toalety publicznej w dobie pandemii koronawirusa? Wyjaśniamy.
Spis treści:
- Toalety publiczne w czasach epidemii koronawirusa
- Jakie rozwiązania projektowe stosować?
We wpisie dowiesz się, jak wyglądają zasady korzystania z toalety publicznej w czasach epidemii koronawirusa oraz jakie rozwiązania projektowe zastosować, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z toalet publicznych.
Toalety publiczne w czasach epidemii koronawirusa
Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii na rynku są dostępne rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie wysokiego poziomu higieny w miejscach publicznych. Aby skutecznie bronić się przed zakażeniem COVID-19 podczas korzystania z publicznej toalety, powinna być ona wyposażona w elektroniczne urządzenia, które zminimalizują ryzyko przeniesienia wirusa przez dotyk. Nie jest to jedyne rozwiązanie, które zwiększy poczucie bezpieczeństwa w toaletach publicznych. Do takich rozwiązań należą także wszelkiego rodzaju bezdotykowe podajniki do środków higieny, wielkość powierzchni toalety czy odpowiednia wentylacja. Duże znaczenie ma jakość materiałów wykorzystanych do budowy toalety.
Jakie rozwiązania projektowe stosować?
1. Wrzutniki z możliwością opłaty zbliżeniowej kartą lub telefonem – rozwiązanie obecne już w wielu miejscach, które powinno stać się standardem również w automatycznych toaletach publicznych. Bezdotykowa formy płatność to nie tylko ułatwienie, ale też bezpieczeństwo oraz higiena. Polacy bardzo przyzwyczaili się do takiej formy, a epidemia mocno ten trend przyspieszyła. Bilon staje się rzadkością w portfelu dlatego tego typu nowoczesny wrzutnik to inwestycja, którą z pewnością docenią użytkownicy.
2.Bezdotykowe spłuczki – to rozwiązanie coraz bardziej powszechne w publicznych toaletach, które umożliwia automatyczne uruchomienie spłukiwania wody lub uruchomienie spłuczki za pomocą gestu. Warto zwrócić uwagę, czy toaleta publiczna jest wyposażona w tego typu rozwiązanie.
3.Bezdotykowe podajniki papieru toaletowego – uruchamiane bezdotykowo za pomocą czujnika automatyczne podajniki papieru toaletowego jako jedyne gwarantują pełną higienę podczas czynności poboru dawki papieru. Dzięki dedykowanemu systemowi papier wysuwa się dopiero po podłożeniu dłoni, dzięki czemu poprzedni użytkownik nie miał z nim tak dużego kontaktu jak w przypadku tradycyjnych podajników.
4.Automatyczny system mycia, suszenia i dezynfekcji muszli – nowoczesne szalety miejskie warto wyposażyć w system chowanej za pomocą obrotu w dedykowanej zamkniętej przesłoną wnęce w której muszla ustępowa jest myta, suszona oraz dezynfekowana. Następnie wraca na pozycję wyjściową i jest w pełni przygotowana dla nowego użytkownika, gdyż czynność obywa się po wyjściu z toalety publicznej poprzedniego użytkownika.
5.Dezynfekcja powierzchni muszli ustępowej – każda automatyczna toaleta publiczna powinna obowiązkowo dziś być wyposażona w system dyszy dezynfekującej po skorzystaniu z toalety zewnętrzną, użytkową powierzchnię muszli ustępowej. Urządzenie gwarantuje pełną higienę dla każdego użytkownika w najbardziej newralgicznym miejscu, a przy tym nie jest tak skomplikowane i kosztowne dla inwestora jak zaawansowany system mycia, suszenia i dezynfekcji muszli ustępowej w komorze technicznej.
6.Bezdotykowe podajniki z płynem do dezynfekcji – środki do dezynfekcji na bazie alkoholu są obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na zneutralizowanie działania wirusa. Płyn do dezynfekcji powinien na stałe znaleźć się na wyposażeniu toalet publicznych, najlepiej zamknięty w dozowniku ograniczającym konieczność dotykania jego powierzchni. Najlepiej jeśli podawany jest on w cyklu po wodzie, mydle i suszarce, aby w pełni zapewnić bezpieczeństwo oraz niezbędny poziom higieny.
7.Automatyczne zestawy umywalkowe, baterie uruchamiane za pomocą czujnika ruchu – baterie umywalkowe i klamki są miejscami najbardziej narażonymi na gromadzenie się bakterii i wirusów. Zastosowanie zestawu umywalkowego baterii uruchamiającej czujnikiem ruchu wodę, mydło, suszarkę oraz środek do dezynfekcji dłoni zapobiega powstawaniu niebezpiecznych skupisk bakterii i dodatkowo jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym.
8.Światło z czujnikiem ruchu – aby ograniczyć konieczność dotykania powierzchni wewnątrz toalety do minimum, należy zastosować światło z czujnikiem ruchu. Powinno się ono znaleźć zarówno w wejściu do toalety, jak i wewnątrz kabin.
9.Wentylacja pomieszczenia – Koronawirus jest przenoszony drogą kropelkową, co oznacza, że możemy zarazić się nim poprzez kontakt z wydychanym przez nosiciela powietrzem. Odpowiednio skonfigurowana wentylacja gwarantuje intensywny przepływ powietrza wewnątrz pomieszczenia toalety, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem COVID-19.
10.Automatyczne bezdotykowe otwieranie drzwi – jest to rozwiązanie które znacznie ułatwi higieniczne korzystanie z przestrzeni toalety publicznej. Automatyczne drzwi wejściowe uruchamiane czujnikiem zbliżeniowym rozwiązują problem dotykania klamki bezpośrednio po myciu i odkażeniu rąk.
Nasza oferta obejmuje również: